jaki test ciążowy

Jaki test ciążowy wybrać? Rodzaje testów ciążowych

Zaobserwowałaś u siebie pierwsze objawy ciąży i chcesz sprawdzić, czy na pewno doszło do zapłodnienia? Masz do wyboru kilka rodzajów domowych testów ciążowych. Z artykułu dowiesz się, jak działają i jaki test ciążowy wybrać.

Rodzaje testów ciążowych

Ze względu na technikę wykonania możemy wyróżnić 4 rodzaje testów ciążowych. Wszystkie są oparte o metodę, która wykrywa ludzką gonadotropinę kosmówkową w moczu kobiety (hCG). Jest to hormon, którego produkcja zaczyna się kilka dni po dojściu do zapłodnienia i trwa przez cały okres ciąży.

Test ciążowy płytkowy (kasetowy) – polega na pobrania moczu do pojemnika i za pomocą pipety umieszczenia kilku kropli moczu w okienku płytki.

Test ciążowy strumieniowy (flamastrowy) – nie trzeba pobierać moczu do pojemnika, wystarczy umieścić końcówkę testu na kilka sekund w strumieniu moczu.

Test paskowy – należy pobrać mocz do pojemnika i zanurzyć w nim pasek testu.

Cyfrowy test ciążowy – jest to nowocześniejsza wersja testu ciążowego. Wykonuje się go zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Cyfrowy test ciążowy pokazuje nie tylko informacje, czy kobieta jest w ciąży, ale też, w którym tygodniu ciąży jest obecnie.

test ciążowy

Czułość testów ciążowych

Czułość to chyba najważniejsza cecha, którą należy brać pod uwagę kupując test ciążowy. W zależności od tego jak czuły jest test ciążowy, można w krótszym czasie od zapłodnienia go wykonać.

Pośród testów ciążowych możemy znaleźć:

  • testy o czułości do 500 IU/l – można je wykonać już 10 dni po zapłodnieniu (4 dni przed spodziewaną miesiączką)
  • testy o czułości 500-800 IU/I – można wykonać po 14 dniach po zapłodnieniu
  • testy o czułości 800 IU/l – można wykonać po 3 tygodniach od zapłodnienia, czyli tydzień po terminie spodziewanej miesiączki

Kiedy wykonać test ciążowy?

Największe stężenie hormonu hCG w moczu jest rano, dlatego jest to najlepszy moment na wykonanie testu ciążowego.

Jeśli wynik testu jest pozytywny, należy udać się do lekarza ginekologa, aby potwierdzić ciążę.

Jeśli wynik jest negatywny, a miesiączka się nie pojawiła, należy powtórzyć test. Jeśli kolejny test jest również negatywny i dalej występuje brak miesiączki, należy udać się do lekarza.

Kilkudniowe opóźnienie miesiączki może być spowodowane różnymi czynnikami np. stresem. Jeśli natomiast miesiączka nie pojawi się po kilku dniach, należy wykonać badania, w celu ustalenia przyczyny braku krwawienia.