1 miesiąc życia dziecka

1 miesiąc życia dziecka – rozwój dziecka w 1 miesiącu życia

Pierwszy miesiąc po pojawieniu się na świecie dziecka to zawsze bardzo emocjonujący czas dla całej rodziny. I chociaż mówi się, że noworodek jedynie je i śpi, etap ten jest szczególnie ważny dla jego rozwoju. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

Pierwsze 28 dni życia dziecka nazywane jest okresem noworodkowym. Jest to czas adaptacji do nowych warunków i pierwszych czynności na drodze ku samodzielnymi życiu. Rozwój dziecka postępuje bardzo dynamicznie już od pierwszych dni. Płacz i krzyk to jego język, którym sygnalizuje swoje potrzeby. Tempo zmian, zarówno tych fizycznych jak i psychicznych, w pierwszych miesiącach jest niezwykle szybkie.

Dlatego też warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by mieć pewność, że niczego nie przegapiliśmy. Uważna obserwacja to także sposób na nawiązanie bliskiej więzi z dzieckiem, wypracowanie rutyny i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.

Rozwój fizyczny miesięcznego dziecka

Noworodki mają to do siebie, że w pierwszych dniach życia mogą stracić nawet 10% swojej masy urodzeniowej. Jest to zjawisko całkowicie normalne, które nie powinno w rodzicach wzbudzać paniki. Waga ta szybko powróci do wartości wyjściowej. Co więcej, już w trzecim tygodniu życia noworodka można zaobserwować dynamiczny dalszy wzrost masy ciała.

W tym czasie dziecko potrafi przybierać nawet 30 gramów każdego dnia. Wraz ze wzrostem wagi zmieniać się będzie także jego długość. Szybko może się okazać, że pierwsze body, które nosiło dziecko, są już za małe.

Podczas pierwszego miesiąca zmienia się także kształt główki dziecka. Znikają zniekształcenia powstałe podczas porodu i staje się ona bardziej okrągła. Warto mieć świadomość tego, że główka dziecka ma prawo być wtedy nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Wartości te zrównają się w późniejszych miesiącach. W tym czasie dobrze jest monitorować sposób, w jaki dziecko układa głowę podczas leżenia na plecach. Dzięki temu mamy szansę na czas zareagować i uniknąć asymetrii ciała, która może zaburzać prawidłowy rozwój malucha.

Rozwój psychiczny noworodka

Już w pierwszym miesiącu życia dziecka można zauważyć oznaki, świadczące o jego charakterze i temperamencie. Jedne dzieci już od samego początku komunikują głośno i z niecierpliwością swoje potrzeby w jedyny dostępny im sposób, czyli poprzez płacz. Z kolei inne są znacznie spokojniejsze i ciche. W pierwszym miesiącu życia dziecka warto uważnie je obserwować, by rozpoznać wysyłane do rodzica sygnały.

W ten sposób łatwiej będzie wyczuć kiedy dziecko jest zmęczone i chce spać, kiedy jest głodne, a kiedy chce okazać swoje zadowolenie i radość. Reagowanie na sygnały wysyłane przez noworodka stanowią podstawę do zbudowania silnej więzi z dzieckiem, która w późniejszym czasie będzie stanowić poczucie bezpieczeństwa.

Co potrafi 1-miesięczne dziecko?

Rozwój dziecka jest kwestią bardzo indywidualną. Postęp w zdobywaniu nowych umiejętności zależy w dużej mierze od genów i temperamentu dziecka, ale także otaczającego go środowiska rodzinnego. Oto kilka umiejętności, które powinny być zaobserwowane u malucha w pierwszym miesiącu życia:

  • wyraźne widzenie i skupienie wzroku na przedmiotach oddalonych od twarzy o około 20 cm,
  • podnoszenie główki do góry podczas leżenia na brzuchu,
  • reagowanie na dźwięk i szukanie wzrokiem jego źródła,
  • nawiązywanie kontaktu wzrokowego,
  • pojawienie się pierwszych, odruchowych uśmiechów,
  • reagowanie na głos i dotyk rodziców, uspokajanie się w ich obecności,
  • wydawanie dźwięków przypominających samogłoski A i E.

Żywienie noworodków w pierwszym miesiącu

Kwestia żywienia dziecka w jego pierwszym miesiącu życia jest niezwykle ważna. Z tematem tym wiąże się również najwięcej wątpliwości budzących wiele emocji. Jednym z najczęściej powtarzających się pytań jest: jak często karmić niemowlę i czy trzeba budzić je w nocy na karmienie?

Według opracowanego schematu żywienia zdrowych niemowląt zaleca się karmienie piersią zawsze wtedy, gdy dziecko tego potrzebuje. Jest to tak zwane karmienie na żądanie. To dziecko decyduje, kiedy i ile zje. W zależności od dnia ilość karmień może się zmieniać i być bardzo nieregularna. W przypadku, gdy karmienie piersią nie jest możliwe, dziecko powinno być karmione mlekiem modyfikowanym tzw. początkowym, oznaczonym na opakowaniu cyfrą 1.

 

dziecko pierwszy miesiąc życia

Suplementacja

Dziecko w wieku od 0 do 6 miesięcy powinno przyjmować witaminę D dla noworodka w dawce 400 J.M. na dobę. Nie zależnie od pory roku i sposobu karmienia

Kalendarz szczepień – 1 miesiąc życia

Szczepienia niemowląt mają za zadanie uodpornić młody organizm na bakterie i wirusy, przed którymi nie jest w stanie bronić się samodzielnie. Jest to najbezpieczniejsza forma ochrony przed chorobami mogącymi być realnym zagrożeniem życia. Każdego roku opracowywany jest oficjalny Program Szczepień Ochronnych. Zawiera on harmonogram szczepień niemowląt, uwzględniając wymagane odstępy między kolejnymi dawkami.

Jakie szczepienie przyjmuje niemowlę w pierwszym miesiącu życia? Jeszcze w szpitalu, w ciągu 24 godzin od narodzin, podaje się szczepienie ochronne przeciwko gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Zgodnie z zaleceniami, powinny być one podane przez wypisaniem dziecka do domu. W szczególnych przypadkach istnieje jednak możliwość opracowania indywidualnego kalendarza szczepień.

Bez wątpienia najważniejszą kwestią w pierwszym miesiącu życia dziecka jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Noworodek uczy się żyć w zupełnie nowych, nieznanych mu warunkach. Wsparcie, bliskość i przede wszystkim nasza obecność to najważniejsze co powinniśmy mu zapewnić, by już od pierwszych dni wspierać jego rozwój.